Pelerinaj la Manastiri Nemtene

Viața parohiei Decembrie 1, 2016

Joi, 25 august 2016, am mai facut un pelerinaj, de data aceasta la manastiri nemtene, manastiri care au dat mari duhovnici ai neamului nostru. Am inceput de la Manastirea Bistrita, apoi la Manastirea Bisericani unde ne-a vorbit Parintele Staret Serafim; aici am mers si la biserica de la spital unde se afla moastele Sfintilor Iosif si Chiriac. Am continuat pelerinajul la Manastirea Pangarati, iar pentru a merge si la alte manastiri spre Targu Neamt am trecut barajul de la Lacul Bicaz, unde cei ce au dorit au facut o plimbare cu vaporasul pe lac.

Urmatorul popas a fost la Manastirea Petru Voda , aici inaltand o rugaciune la Parintele nostru Iustin Parvu. Ajunsi in aceasta zona a Neamtului nu puteam sa nu trecem pe la Manastirea Secu, apoi Sihastria , facand un popas si la mormantul Parintelui Cleopa. De la Manastirea Sihastria spre seara am urcat muntele la Manastirea Sihla si la Pestera Sfintei Cuvioase Teodora, coborand pe partea cealalta la Manstirea Agapia. De aici obositi dar in acelasi timp mai intariti duhovniceste si plini de bucurie am mers spre casa.

Multumim lui Dumnezeuca ne-a binecuvantat cu atatea manastiri si atatia duhovnici prin care ne adapam cu Viata.